logo
سفارش آنلاین سفارش خود را ثبت کنید هزینه ساخت قیمت تقریبی را آنلاین محاسبه کنید

طراحی و ساخت آپارتمان

جهت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را پر کرده تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم
captcha

نکات مهم در طراحی آپارتمان


تصور کنید در خانه‌ای ساکن هستید که در طراحی آن، نور طبیعی به خانه وارد نمی‌شود یا بیش از اندازه تابیده می‌شود؛ در این صورت قطعا احساس راحتی کمتری خواهید داشت. به همین دلیل طراحی مناسب آپارتمان، علاوه‌بر راحتی شما باعث افزایش استاندارد‌های آن نیز می‌شود.
برای این که بهترین طراحی ساختمان را داشته باشیم چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ توجه به نکات مهم استفاده از فضاهای عمومی و خصوصی ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. 
طراحی شما باید به گونه‌ای باشد که کم‌ترین پرتی را داشته باشد. به همین دلیل باید با اصول طراحی مناسب برای فضاهای آپارتمان آشنایی داشته باشید. برای آشنایی با نکات مهم و تاثیرگذار در طراحی و اجرای آپارتمان، ادامه این مطلب را از دست ندهید.


نکاتی طلایی برای طراحی آپارتمان


برای داشتن طراحی مناسب آپارتمان و استفاده از تمامی فضاها به نحو احسن، باید نکاتی را رعایت کنید. رعایت این نکات با توجه به محدودیت‌های زمین و قوانین شهرداری، حرفه‌ای بودن معمار را نشان می‌دهد.


لکه‌گذاری پلان‌های معماری شمالی و جنوبی


توجه به لکه‌گذاری پلان و استفاده از فضاهای خصوصی و عمومی از نکات مهم طراحی یک آپارتمان است. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که روش‌های لکه‌گذاری در ساختمان‌های شمالی و جنوبی باهم متفاوت است. 
•    لکه‌گذاری پلان در آپارتمان‌های شمالی: همانطور که می‌دانید در این نوع ساختمان‌ها فضای عمومی اصلی مشرف به نور است. به همین دلیل روش لکه‌گذاری در این نوع ساختمان‌ها مشخص است. در آپارتمان‌های شمالی پذیرایی، نشیمن خصوصی و حتی آشپزخانه به سمت حیاط طراحی می‌شود.
•    لکه‌گذاری پلان در آپارتمان‌های جنوبی: این نوع آپارتمان‌ها از مزیت نورگیری از دو سمت شمال و جنوب برخوردار هستند. در آپارتمان جنوبی نور از سمت جنوب به بنا تابیده می‌شود. به همین دلیل پذیرایی و آشپزخانه را مشرف به حیاط طراحی کنید تا از نور کافی بهره ببرند. در صورتی که این کار را انجام ندهید، فضاهای عمومی و اصلی شما در طول روز تاریک می‌شوند.

 

نمای مدرن ساختمان مسکونی
طراحی آپارتمان در ساختمان‌های جنوبی و شمالی باهم متفاوت است


طراحی مناسب پارکینگ در آپارتمان 


همانطور که می‌دانید امروزه بیشتر خانواده‌ها دارای اتومبیل شخصی‌ هستند؛ بنابراین یکی از موارد مهمی که باعث ایجاد رفاه و آسایش بیشتر برای ساکنین آپارتمان می‌شود، توجه به طراحی صحیح و اصولی پارکینگ است. 
ساخت فضای پارکینگ باید به نوعی باشد که هنگام ورود و خروج، ماشین‌ها دچار مشکل نشوند. به همین دلیل رعایت دقیق ابعاد و محاسبه ریاضی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین برای ایجاد جریان هوای مطلوب، باید تهویه هوای مناسبی در فضای پارکینگ ایجاد کنید.
توجه به عنصر نور نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. چرا که اگر نور کافی در پارکینگ وجود نداشته باشد، ساکنین هنگام ورود و خروج ماشین با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. همچنین توجه به زیبایی دکوراسیون داخلی پارکینگ، باعث افزایش رضایت خاطر ساکنان خواهد شد.
وضعیت اتاق‌ها در طراحی آپارتمان چگونه باید باشد؟
این موضوع بستگی به نظر کارفرما دارد. بنابراین اگر کارفرما درخواست طراحی یک واحد سه خوابه را کرده باشد، نباید آن را دو خوابه طراحی کرد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی ساختمان‌ها محدودیت مساحت دارند. به همین دلیل واحدهایی که مساحتی زیر 130 متر دارند را معمولا به صورت سه خوابه طراحی نمی‌کنند.
بیشتر افراد تمایل به داشتن واحدی سه خوابه دارند، اما همانطور که گفته شد این امر همیشه امکان‌پذیر نیست. چون این کار باعث از بین رفتن فضای مفید ساختمان و کاهش کیفیت طراحی آن می‌شود.
با این تفاسیر طراحی ساختمان‌هایی که مساحتی زیر 130 متر دارند، بهتر است دو خوابه باشد. در این صورت فضاهای محیط مدنظر به خوبی حفظ می‌شود، کیفیت و استاندارد ساختمان نیز افزایش پیدا می‌کند.


استفاده از نور طبیعی در طراحی ساختمان


برای طراحی آپارتمان حتما باید کنترل نور طبیعی را در نظر داشته باشید. البته این موضوع در مورد جنوبی یا شمالی‌بودن خانه متفاوت از یکدیگر است. همچنین توجه به این نکته ضروری است که نور طبیعی بیش از حد در خانه، باعث ایجاد مزاحمت و کاهش کیفیت فضاهای عمومی می‌شود.
طراحی نورگیری ساختمان برای همه فضاهای عمومی یکسان نیست. برای پذیرایی بهتر است نورگیری طبیعی مناسبی انجام شود، اما این موضوع برای سایر فضاها صدق نمی‌کند. به همین دلیل نورگیری اتاق خواب باید کمتر از اتاق نشیمن یا پذیرایی باشد. 
برای استفاده بهینه از نور طبیعی، بهتر است طراح به موقعیت جغرافیایی ساختمان و فضاهای داخلی توجه داشته باشد. همچنین برای اتاق تلویزیون باید در نظر داشته باشید که نور زیاد و غیرطبیعی، باعث افت کیفیت نمایشگر آن می‌شود.
برای کنترل نور آشپزخانه باید فاکتورهای زیادی در نظر گرفته شود. با توجه به وجود لوازم گرمازای زیاد در آشپزخانه، وجود نور مستقیم زیاد باعث افزایش گرمای آن خواهد شد. به همین دلیل بهتر است آشپزخانه در فاصله عقب‌تری از دیواره اصلی نما باشد تا هم نور مناسبی دریافت کند و هم بیش از حد گرم نشود.

 

طراحی آپارتمان مدرن ۶ طبقه در ساری
نور طبیعی باید به اندازه داخل اتاق بتابد


 نکاتی در مورد مشاعات در طراحی آپارتمان که باید بدانید


مشاعات یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک آپارتمان است که هنگام طراحی باید به آن توجه کنید. توجه به مشاعات باعث افزایش قیمت واحدهای ساختمان و جذابیت بیشتر آنها می‌شود. با این وجود مشاعات دقیقا به چه معناست؟
طبق ماده 2 قانون تملک آپارتمان، بخشی از ساختمان که در سند مالک آن عنوان نشده است مشاعات نام دارد. بنا بر این تعریف همه ساکنین حق استفاده از این قسمت‌ها (حیاط، لابی، پارکینگ، راه پله، باغچه، پشت بام و ...) را به صورت یکسان دارند. البته استفاده از مشاعات نکاتی دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:
•    استفاده هر یک از ساکنین از مشاعات نباید اختلالی در استفاده سایرین ایجاد کند.
•    هیچ کدام از ساکنین آپارتمان حق تصرف و واگذاری مشاعات را ندارند.
•    ایجاد تغییرات در نقشه مشاعات باید با توافق همه ساکنین انجام شود.
•    نباید از آب و برق مشاعات به صورت اختصاصی استفاده کنید.
توجه به ارتباط فضاهای داخلی در طراحی آپارتمان
رابطه بین فضاهای داخلی یا سیرکولاسیون یکی از نکات مهم طراحی ساختمان است؛ به این معنی که به همجواری و دسترسی بین فضاهای داخلی باید توجه کنید. به همین دلیل رعایت نکات زیر در این زمینه ضروری است:
•    محل قرارگیری آشپزخانه در طراحی آپارتمان باید به گونه‌ای باشد که نزدیک‌ترین فاصله را با اتاق نشیمن یا پذیرایی داشته باشد. همچنین محل قرارگیری ناهارخوری باید در مجاورت پذیرایی باشد تا اشراف کامل به آن داشته باشید.
•    در ورودی سرویس بهداشتی و حمام را باید طوری طراحی کنید که از اتاق نشیمن، پذیرایی، ناهارخوری و آشپزخانه قابل‌ رویت نباشد.
•    در ورودی اتاق‌ها نباید از سایر فضاهای خانه قابل دیدن باشد. همچنین وجود فضای تقسیم و فیلتر در اتاق‌ها ضروری است.
•    وجود فیلتر به دلیل جلوگیری از ورود غیرمنتظره افراد به فضاهای عمومی و خصوصی، در محل ورودی آپارتمان ضروری است. همچنین این فضای تقسیم محلی می‌تواند برای جاکفشی، سرویس‌ بهداشتی، رختکن و بسیاری از موارد دیگر مناسب باشد.
•    آشپزخانه نباید از پذیرایی قابل دیدن باشد. این موضوع برای جلوگیری از احساس عدم امنیت و راحتی شما باید در طرح کلی ساختمان رعایت شود.

 

دکوراسیون داخلی ساختمان ویلایی
سیرکولاسیون و ارتباط فضاهای داخلی


محاسبه اندازه مناسب فضاهای داخلی در طراحی آپارتمان


برای این که از مساحت موجود بهترین استفاده را داشته باشید، باید به اندازه و ابعاد فضاهای پلان معماری توجه کنید. اگر یک پلان 100 متری را در نظر داشته باشید، فضای پذیرایی چقدر باید باشد؟ شما باید فضایی در حدود 38 تا 45 متر مربع را به نشیمن یا پذیرایی بهتر است اختصاص بدهید. به همین دلیل در ادامه مساحت‌های معمول هر یک از فضاهای داخلی ساختمان را بررسی می‌کنیم. 


مساحت آشپزخانه


آشپزخانه یکی از مهم‌ترین فضاهای موجود در هر خانه‌ای است. به همین دلیل نباید کمتر از 10 متر مربع مساحت داشته باشد. به طور کلی برای یک آپارتمان با زیربنای 150 متری، آشپزخانه‌ای به مساحت 15 متر کافی است. در واقع برای مساحت آشپزخانه در یک پلان، باید حدود 12 تا 17 درصد کل مساحت اختصاص پیدا کند.

 

طراحی داخلی 
آشپزخانه علاوه‌بر نور مناسب باید اندازه مناسبی نیز داشته باشد


مساحت اتاق‌ها


به طور معمول مساحت اتاق خواب‌ها حدود 12 متر مربع در نظر گرفته می‌شود. البته در محاسبه این مساحت، فضای اشغال‌شده توسط کمدها لحاظ نمی‌شوند. همچنین در طراحی یک آپارتمان، باید یک اتاق خواب مستر نیز در نظر گرفته شود. معمولا مساحت این اتاق بیشتر از بقیه محاسبه می‌شود. به طور کلی باید چیزی در حدود 35 درصد کل مساحت را در اختیار اتاق خواب‌ها، سرویس بهداشتی و تمام ریز فضاهای آن اختصاص دهید. 
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محاسبه دقیق فضاهای داخلی آپارتمان به صفحه هزینه ساخت مراجعه کنید.


جمع‌ بندی


طراحی آپارتمان باید به گونه‌ای باشد که تمامی فضاهای داخلی مورد استفاده قرار بگیرند. برای این کار باید نکاتی را رعایت کنید. توجه به لکه‌گذاری پلان‌ها در ساختمان‌های جنوبی و شمالی یکی از نکاتی است که باید به آن توجه کنید. 
طراحی اتاق‌های آپارتمان یکی دیگر از نکات مهم در طراحی مناسب ساختمان است. برای این کار توجه به مساحت واحد برای طراحی دو خوابه یا سه خوابه بودن آن اهمیت دارد. همچنین وجود نورگیری مناسب برای ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
ارتباط فضاهای داخلی باید به گونه‌ای باشد که باعث راحتی افراد شود. برای مثال آشپزخانه باید در نزدیکی اتاق نشیمن و پذیرایی باشد. همچنین اتاق‌ها و سرویس بهداشتی بهتر است از فضاهای عمومی و خصوصی خانه دید نداشته باشد.

مشاهده بیشتر
هزینه ساخت شماره تماس