logo
سفارش آنلاین سفارش خود را ثبت کنید هزینه ساخت قیمت تقریبی را آنلاین محاسبه کنید

خانه اخوان کاشانی یکی از خانه های پر پیج و خم و اسرار آمیز

خانه اخوان کاشانی یکی از خانه های پر پیج و خم و اسرار آمیز

شهر زیبای کاشان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران محسوب می شود که به داشتن خانه های بزرگ، زیبا و قدیمی شهرت خاصی دارد. احاطه شدن شهر کاشان توسط کویر مرکزی و کوه‌های کرکس موجب جذب گردشگران می‌شود؛ چرا که چشم‌انداز شگفت‌انگیز کویر از یک سو و وجود آبادی‌هایی نظیر قمصر، نیاسر، اردهال و قهرود در دامنه‌های کرکس از سوی دیگر، گردشگران را مجاب به بازدید از این شهر تاریخی و مناظر طبیعی و منحصربه فرد آن می‌کند.

مالک این خانه، خانواده اخوان است و این بنای معروف این روزها در بافت تاریخی شهر کاشان قرار دارد با دیدن عکس‌های خانه اخوان، ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد، در ابتدا تصور کنید که این خانه، در شمار خانه های تاریخی کاشان قرار می‌گیرد؛ اما اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنید متوجه تفاوت سبک معماری این خانه خواهید شد.

این خانه اسرارآمیز که گویی آن را از دل یکی از نقاشی‌های سالوادور دالی بیرون کشیده‌اند، اکنون در بافت تاریخی کاشان قرار دارد اما سطوح منحنی و پرپیچ و خم آن اثبات می‌کند که این خانه رگه‌هایی از معماری مدرن دارد. پس به‌ راستی داستان این خانه عجیب، چیست؟
چون خانه را با کاهگِل بازسازی کرده ‌اند، همه فکر می کنند که این جا بنایی تاریخی و متفاوت در کاشان است. قصه این خانه بر می‌گردد به اوایل سال ۹۰. داستان از آنجایی شروع می‌شود که مهندس کیارش اقتصادی، معمار و مرمتگر تبریزی، به پیشنهاد یکی از دوستان کاشانی خود، تصمیم به خرید یک خانه تاریخی که از شدت تخریب‌ در شرف ویرانی کامل است، می‌گیرد. این معمار با به کارگیری تخصص و ذوق معمارانه خود، تلاش می‌کند تا با حفظ اصالت بنا، به مرمت و بازسازی آن بپردازد و الحق که در این کار بسیار موفق عمل می‌کند. خانه شامل یک بخش اصلی بود که در این تصاویر دیده نمی‌شود و یک حیاط پشتی که چیزی جز ویرانه از آن باقی نمانده بود. بخش اصلی را که نشانه‌هایی برای مرمت داشت با حفظ اصالت مرمت می‌کند و حیاط ویران را می‌سازد.

آن‌طور که اکبر رضوانیان، از دوستان نزدیکش می‌گوید، این خانه در یک زمین خالی پایه‌گذاری شد،‌ به این مفهوم که هیچ چیزی جز یک زمین خالی از آن شکوه گذشته‌اش نمانده بود. هرچند تصویر منتشرشده با توضیح یک خانه تاریخی در کاشان دست به دست می ‌شود اما تصحیح این اشتباه مهم بود که بدانیم این یک خانه قدیمی نیست. خانه با متراژ حدودی ۴۵۰ متر در همان سال به قیمت ۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شود و بعد از بازسازی به بابک اخوان فروخته می‌شود، کارآفرین برتر حوزه پوشاک الیاف طبیعی که اهل تهران است و دلبسته بافت تاریخی کاشان. حالا هم به همان اسم معروف شده،

خانه اخوان که البته انگار قرار است تبدیل شود به مجموعه اقامتی تا دیگران هم کمی از لذت زندگی در این خانه را بچشند. اکنون امکان بازدید از این خانه کاه ‌گلی زیبا وجود ندارد، اما دیدن عکس‌های این خانه جذاب و تصور کردن خود در چنین فضایی، چه برای کسانی که علاقه‌مند به برج‌های مرتفع‌اند و چه کسانی که دلشان می ‌خواهد در یکی از خانه های قدیمی کاشان زندگی کنند، تجربه‌ ای لذت‌بخش و متفاوت محسوب می ‌شود.

 

 

 


نحوه دسترسی به خانه اخوان


آدرس: خانه اخوان کاشان درست پشت مسجد آقابزرگ است. به خیابان فاضل نراقی بروید و کوچه مسجد آقابزرگ را پیدا کنید. از هر کسی بپرسید، خانه تاریخی اخوان کاشان را نشانتان می‌دهد.خانه اخوان کاشان درست کنار هتل خانه دوست است. خانه اخوان در محله گذر آب انبار خان واقع شده است.

 

 

 

پروژه ها
مشاهده بیشتر
جهت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را پر کرده تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم
captcha
هزینه ساخت شماره تماس