سفارش آنلاین سفارش خود را ثبت کنید هزینه ساخت قیمت تقریبی را آنلاین محاسبه کنید

ساخت ویلا در جنگل، بهترین سبک‌ معماری برای ویلای جنگلی

ساخت ویلا در جنگل، بهترین سبک‌ معماری برای ویلای جنگلی

جنگل یکی از مکان‌هایی است که هر فردی به آن پا می‌گذارد، فکر ماجراجویی و گذراندن چند روزی در میان انبوه درختان از سرش بیرون نخواهد رفت. به همین دلیل است که ساخت ویلا در جنگل نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا امری پرطرفدار و پرتقاضا محسوب می‌شود.
زمانی اقامت در یک ویلای جنگلی پر از لذت و تجربه‌های بی‌نظیر می‌شود که سبک معماری و طراحی مناسبی برای آن در نظر گرفته شده باشد. بی توجهی به نکاتی که برای ساخت ویلای جنگلی مورد نیاز است، باعث می‌شود که اجرا کنندگان پروژه ساخت ویلا و مالکان آن‌ها با مشکلات مختلفی مواجه شوند. در ادامه بیشتر درباره سبک‌های معماری ساخت ویلا در جنگل و نکات قابل توجهی که هنگام ساخت آن‌ها باید رعایت شود، صحبت خواهیم کرد.


انواع ویلای جنگلی
 

 

امروزه با توجه به گسترش ویلاسازی در مناطق جنگلی خصوصا در مناطق شمالی ایران، ساخت ویلا در جنگل به دو صورت کلی اجرا می‌شود:
۱.ساخت ویلای جنگلی به صورت مستقل
۲.ساخت ویلای جنگلی در شهرک‌ها
ساخت هریک از این ویلاهای جنگلی کاملا به سلیقه و میزان سرمایه و بودجه سرمایه گذاران وابسته است. بسیاری از سرمایه گذاران برای اجرای پروژه‌های ساخت ویلاهای جنگلی، یک جامعه آماری را برای تصمیم‌گیری و سرمایه‌ گذاری خود در نظر می‌گیرند. به طور مثال برخی از افراد برای راحتی بیشتر، اقامت در ویلای جنگلی مستقل را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر خصوصا هنگام سفرهای خانوادگی برای امنیت بیشتر، اقامت در ویلاهای جنگلی در شهرک‌ها را انتخاب می‌کنند.


معمولا از چه سبک معماری برای ساخت ویلا در جنگل استفاده می‌شود؟


امروزه طراحی ویلای جنگلی معمولا به سبک مدرن انجام می‌شود. در گذشته ساخت ویلا در جنگل معمولاً در قالب ویلاهای کلاسیک یا سنتی اجرا می‌شد. اما امروزه اکثر افراد، سبک معماری مدرن را برای ساخت این ویلاها ترجیح می‌دهند. همچنین پروژه‌های ساخت ویلاهای دوبلکس مدرن جنگلی نیز می‌تواند به جذابیت این سازه‌ها چه برای سرمایه‌گذاران و چه برای خریداران بیفزاید. 


هنگام ساخت ویلا در جنگل باید چه نکاتی را در نظر گرفت؟
 

ساخت ویلا در جنگل، بهترین سبک‌ معماری برای ویلای جنگلی

همان‌طور که اشاره کردیم، سبک معماری مدرن یکی از سبک‌های محبوب برای ساخت ویلا است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما متاسفانه در ایران تعداد محدودی از شرکت‌ها می‌توانند با توجه به سلیقه و نظر کارفرما طراحی مناسب و استانداردی را برای ویلاهای جنگلی طراحی و اجرا کنند.
تمامی معماران و طراحان برای ساخت اصولی ویلای جنگلی باید چند نکته اساسی را رعایت کنند و در حین اجرای پروژه ساخت ویلا در جنگل به آن پایبند باشند. در ادامه به برخی از این نکات خواهیم پرداخت.


سازگاری مصالح و متریال ویلا با محیط


با توجه به ماهیت ویلای جنگلی چه به صورت کلاسیک، سنتی یا به سبک مدرن، بهتر است متریال به کار رفته در آن بیشترین سازگاری را با محیط اطراف داشته باشد. به این منظور که انتخاب مصالح و متریال برای ساخت ویلاهای جنگلی باید برحسب آب و هوای منطقه و طبیعت حاکم بر آن انجام شود.
این کار کمک می‌کند تا ماندگاری سازه بیش از پیش باشد و مشکلات آب و هوایی و اتفاقات غیر قابل پیش بینی مانند طوفان یا بارش‌های موسمی، آسیبی به ساختمان ویلا وارد نکنند.


نورگیری ویلای جنگلی
 

ویلاهای جنگلی باید به گونه‌ای طراحی شوند که نورگیری مناسبی داشته باشند. این کار باعث می‌شود تا هوای داخلی ویلا متناسب با تغییرات فصلی در زمستان با آفتاب گرم شده یا در تابستان خنک نگه داشته شود. به همین دلیل معمولا در ویلاهایی که در جنگل‌های مناطق سردسیر ساخته می‌شوند، معمولا از پنجره‌های تمام قد استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا با تابش حداکثری نور آفتاب به داخل ویلا، در مصرف انرژی بیش از حد برای گرمایش فضای داخلی آن جلوگیری شود. 
لازم به ذکر است که یکی دیگر از دلایلی که از پنجره‌های قدی برای ساخت ویلا در جنگل استفاده می‌شود، دسترسی به نمای جنگلی و بیرونی ویلاها نیز هست که فضای آرامش بخش طبیعت و جنگل را با فضای امن و پر آرامش داخل ویلا پیوند می‌دهد.


محوطه سازی مناسب


هنگام ساخت ویلا در جنگل علاوه بر توجه به طراحی داخلی ویلا باید به محوطه اطراف آن نیز توجه ویژه‌ای کرد. محوطه سازی ویلاهای جنگلی خصوصا در سبک معماری مدرن، یکی از عناصر مهم به شمار می‌رود. در چنین ویلاهایی با نصب آلاچیق، باربیکیو یا قرار دادن فضایی برای مبلمان فضای باز در محوطه بیرونی ویلا، می‌توان نمای بیرونی آن را جذاب‌تر کرد و کارایی آن را افزایش داد. همچنین ساخت آبنما یا ایجاد فضای سبز در اطراف ویلا از جمله المان‌هایی است که در زیباتر به نظر رسیدن آن کمک شایانی خواهد کرد.


مزایای ساخت ویلا در جنگل چیست؟

 

ساخت ویلا در جنگل، بهترین سبک‌ معماری برای ویلای جنگلی


علاوه بر زیبایی و آرامشی که جنگل‌ها برای ساکنان ویلاهای جنگلی به ارمغان می‌آورند، ویلاهای جنگلی مزایای دیگری نیز دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.


برخورداری از هوای معتدل و مطبوع


بر کسی پوشیده نیست که هوای معتدل و مطبوع مناطق جنگلی یکی از اصلی‌ترین دلایل برای پر تقاضا بودن خرید و اجاره ویلاهای جنگلی است. بسیاری از افراد تمایل دارند تا در هر فرصتی از شهرهای بزرگ با هوایی آلوده به جنگلی با هوایی سالم و مطبوع پناه ببرند.


دسترسی به مناظر بکر و زیبا


این مزیت کاملا امری سلیقه‌ای است زیرا برخی از افراد نمای دریا و مناظر ویلاهای ساحلی را به منظره زیبای جنگل انبوه ترجیح می‌دهند. با این حال عده بسیاری طرفدار منظره چشم‌ نواز و رمزآلود درختان و انبوه گیاهان هستند و از تماشای آن آرامش گرفته و لذت می‌برند.


دوری از آلودگی و شلوغی بافت شهری


ویلاهای جنگلی به خانواده‌ها این فرصت را می‌دهد تا از شلوغی و آلودگی شهرهای بزرگ به دل طبیعت پناه آورند. همچنین مناطق جنگلی علاوه بر آن که فاصله زیادی با بافت شهری دارند، به واسطه درخت‌های انبوه هرگونه آلودگی صوتی در آن‌ها کمتر به گوش می‌رسد و همین موضوع اسباب آرامش بیشتر برای ساکنین ویلاهای جنگلی را فراهم می‌آورد.


برای ساخت ویلای جنگلی بهتر است از چه مصالحی استفاده شود؟

 

ساخت ویلا در جنگل، بهترین سبک‌ معماری برای ویلای جنگلی

 

آب و هوای جنگل‌ها معمولا مرطوب، معتدل و در بیشتر مناطق سرد هستند و در اکثر فصول سال در این مناطق شاهد بارندگی خواهیم بود. در چنین شرایطی معمار ویلا باید به فرم کلی ساختمان و انتخاب مصالح مقاوم در برابر  رطوبت، دقت بسیاری به خرج دهد.
معمولا ویلاهایی با سقف‌های شیب‌دار و لبه‌های بلند می‌توانند مقاومت خوبی در برابر بارش باران و آسیب‌های ناشی از رطوبت داشته باشند. همچنین بهتر است طبقه همکف این ویلاها کمی از زمین فاصله داشته باشند. با این کار رطوبت کمتر به کف ساختمان نفوذ خواهد کرد و عمر کفپوش‌های ویلا افزایش خواهد یافت. در ادامه با برخی از مصالح مناسب برای ساخت ویلا در جنگل بیشتر آشنا می‌شویم.


ترکیب بتن، شیشه و چوب


در ساخت ویلاهای جنگلی ترکیب بتن، شیشه و چوب می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین سازه را به ارمغان آورد. زیرا علاوه بر ایجاد ظاهری بی‌نظیر و چشمگیر در نمای بیرونی ویلا، ساختار کلی سازه ویلا را از آسیب‌های محیطی مانند رطوبت، سرما و یخبندان حفظ می‌کند.


سنگ


برای ساخت پله‌ها و نمای بیرونی ویلاهای جنگلی علاوه بر بتن و چوب می‌توان از سنگ نیز استفاده کرد. سنگ ماهیتی بسیار مقاوم در برابر بارش و رطوبت دارد و مانند فلزات دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود. همچنین نسبت به چوب مقاومت بالاتری داشته و نیازی به عایق‌کاری آن نیست.
توجه داشته باشید که هر سنگی نیز برای نمای ویلاهای جنگلی مناسب نخواهد بود. به طور مثال برای ساخت ویلا در جنگل استفاده از سنگ مرمریت اشتباه محض است. این سنگ علی رغم تنوع و ظاهر زیبایی که دارد، در برابر تابش نور مستقیم خورشید و رطوبت تغییر رنگ می‌دهد. 
از سنگ‌های مناسب برای ساخت نمای بیرونی ویلاهای جنگلی، می‌توان به سنگ تراورتن و گرانیت اشاره کرد. این سنگ‌ها با اینکه تنوع کمی نسبت به سنگ‌های مرمریت دارند، اما مقاومت بالایی در برابر آسیب‌های آب و هوایی در مناطق جنگلی از خود نشان می‌دهند.


بلوک‌های سفالی


بلوک‌های سفالی نوعی آجر سفالی هستند که نسبت‌ به آجرهای معمولی از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردارند. برخی از طراحان و سرمایه گذاران به منظور کاهش هزینه‌های خود برای ساخت ویلا در جنگل از بلوک‌های سفالی استفاده می‌کنند. باید به این نکته توجه شود که این بلوک‌های سفالی با اینکه مقاومت بیشتری نسبت به آجرهای معمولی دارند، اما باز هم استحکام آن‌ها در برابر رطوبت‌های شدید بالا نخواهد بود. 
اما متاسفانه برخی از افراد برای کسب سود بیشتر از این مصالح به مراتب ارزان‌تر برای ساخت بنای ویلاهای جنگلی استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است در صورت استفاده از بلوک‌های سفالی در ساخت سازه کلی بنا برای جلوگیری از شوره‌زنی آن‌ها، بهتر است این بلوک‌ها با مواد مناسبی کاملا عایق ‌بندی شوند تا دوام بیشتری پیدا کنند و رطوبت سخت‌تر به بافت آن‌ها نفوذ کند.


ساخت ویلا در شمال ایران

 

ساخت ویلا در جنگل، بهترین سبک‌ معماری برای ویلای جنگلی


شمال ایران خصوصا شهر مازندران یکی از بهترین و پرطرفدارترین مناطق برای ساخت ویلاهای جنگلی و ساحلی به شمار می‌رود. بسیاری از سرمایه‌گذاران از دیرباز نیز ترجیح می‌دادند تا سرمایه خود را برای ساخت ویلا در مازندران و مناطق جنگلی آن صرف کنند. زیرا این منطقه یکی از خوش آب و هواترین و زیباترین مناطق جنگلی در شمال ایران را دارد. 
همچنین سرمایه‌گذارانی که قصد ساخت ویلای جنگلی در شهرک‌ها را دارند، باید بدانند که این استان بهترین انتخاب برای آن‌ها از بین استان های شمالی خواهد بود. مازندران در بین استان های شمالی ایران بهترین شهرک‌های ویلایی و جنگلی را در خود جای داده است و هر سال در فصول گرم، میزبان سیل عظیمی از گردشگران از شهرهای دیگر ایران است. 


کلام آخر
 

ساخت ویلا در جنگل، بهترین سبک‌ معماری برای ویلای جنگلی

همان‌طور که اشاره کردیم، ساخت ویلا در جنگل یکی از پروژه‌های پرطرفدار برای سرمایه‌گذاران و معماران است. دلیل اصلی این دیدگاه، تقاضای بالای ویلاهای جنگلی به دلیل مزایای بسیاری است که این ویلاها در اختیار افرادی قرار می‌دهند که در آن اقامت دارند. اما ساخت ویلا در مناطق جنگلی به راحتی اجرا نمی‌شود و نیازمند توجه به نکات و اصول، طراحی و معماری اصولی و در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و محیط زیستی است. 
از همین رو در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری یا اجرای سازه‌ در حوزه ویلاهای جنگلی را دارید، بهتر است از متخصصان این حوزه مشاوره بگیرید و از دانش و تجربه آن‌ها بهره ببرید.

 

 

 

پروژه ها
مشاهده بیشتر
جهت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را پر کرده تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم
captcha
هزینه ساخت سفارش شماره تماس واتسپ