logo
سفارش آنلاین سفارش خود را ثبت کنید هزینه ساخت قیمت تقریبی را آنلاین محاسبه کنید

طراحی ویلا مدرن

طراحی ویلا مدرن

در دنیای شلوغ امروزی، مردم گاهی اوقات به مکانی زیبا و راحت برای گذراندن اوقات فراغت و استراحت کوتاه مدت یا بسته به شرایط خود برای اقامت دائم نیاز دارند. ویلا به اقامتگاه و ساختمانی گفته می‌شود که نسبت به خانه‌های معمولی از امکانات ویژه‌ای برخوردار است و معمولاً در حاشیه شهر با متراژ متفاوت ساخته می‌شود. امکانات رفاهی طراحی شده در خانه‌های ویلایی آن را به فضایی منحصر به فردی تبدیل می‌ کند. به طور معمول سطح رفاه و آسایش برای زندگی در ساختمان‌هایی ویلایی در بالاترین حد خود قرار گرفته و به خوبی رضایت ساکنین خود را فراهم می‌نماید و البته ساخت خانه ویلایی نسبت به ساختمان‌های معمولی یا آپارتمان‌ها هزینه بیشتری دارد. 

در طراحی و ساخت ویلا باید عوامل زیادی در نظر گرفته شود که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها بودجه و امنیت مالی صاحب کسب و کار، متراژ زمین، انتخاب نوع نما (سبک کلاسیک یا مدرن) می‌باشد؛ زیرا ساخت خانه ویلایی نسبت به ساختمان‌های معمولی یا آپارتمان‌ها هزینه بیشتری دارد. 


آشنایی با سبک های طراحی ویلا

•    ویلاهای مدرن

•    ویلا های کلاسیک

•    ویلاهای روستیک

•    ویلاهای رومی

•    ویلاهای تلفیقی
 

دیدن نمونه کارهای بیشتر طراحی ویلاهای مدرن

 

در این مقاله به طراحی، فونداسیون و انواع ویلاهای مدرن می پردازیم.

 

طراحی ویلای مدرن

با ذکر کلمه "مدرن" به ذهن می‌رسد که نتیجه کار باید چیزی جدید و مبتنی بر ایده‌های نوین باشد. طراحی و ساخت ویلاهای مدرن به دلیل سادگی، ظرافت، تنوع، زیبایی و امکانات رفاهی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این سبک تأثیر گرفته از ایده‌های مینیمالیست می‌باشد و در طراحی خانه‌هایی به سبک مدرن، از اِلمان‌های مختلف به وفور و زیاد استفاده نمی‌شود. طراحی ویلاهای مدرن طرفداران زیادی را در ایران به خود اختصاص داده است، جزئیات در طراحی ویلاهای مدرن جایگاهی ندارد و  تا حد امکان طراحی نما و طراحی داخلی ویلا، با کمترین میزان جزئیات صورت می‌پذیرد.

امروزه، ویلاهای مدرن در مناطق لاکچری و به صورت، لوکس‌ترین ساختمان، طراحی و اجرا می‌شوند. این نوع ویلاها، جزء پرطرفدارترین و باشکوه‌ترین، ساختمان‌های اجرایی می‌باشند و یکی از مشخصه‌های اصلی این سبک، استفاده از متریال‌هایی همچون شیشه، کامپوزیت و چوب، می‌باشد. همچنین استفاده از رنگ‌های تیره و خنثی از ویژگی‌های دیگر این سبک است.

 

طراحی ویلای مدرن

طراحی ویلای مدرن تریبلکس 

 

 

دیدن نمونه کارهای بیشتر طراحی ویلاهای مدرن

 

زمانی که تصمیم به ساخت ویلا می‌گیرید، ابتدا باید جغرافیای مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس با توجه به بودجه خود، زمینی را در مکانی مناسب خریداری کنید. پس از خرید زمین نیاز به یک تیم طراحی حرفه‌ای و تیم مشاور جهت برآورد زمان و هزینه مورد نیاز دارید.

در طراحی و ساخت ویلا نکاتی وجود دارد مثل در نظر گرفتن اقلیم منطقه، جهت وزش باد، زاویه تابش خورشید، نوع بافت ساختمان‌های اطراف، ضوابط و قوانین شهرداری و سلیقه کارفرما که باید مورد توجه قرار گیرد و همچنین امکاناتی مثل سیستم گرمایشی و سرمایشی، جانمایی موتورخانه و پمپ، تعبیه ملزومات تفریحی، سیستم ایمنی مناسب، نورپردازی و رنگ آمیزی اصولی و استاندارد و ....  از مواردی می‌باشد که بسیار حائز اهمیت است.

 

در ابتدا نکاتی در طراحی و ساخت ویلا وجود دارد که از جمله آنها می توان به آب و هوای منطقه، جهت وزش باد، زاویه تابش خورشید، بافت ساختمان‌های اطراف، قوانین و مقررات اشاره کرد. ترجیحات شهرداری و کارفرما و همچنین امکاناتی مانند سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، موتورخانه و جانمایی پمپ، تعبیه ملزومات تفریحی، سیستم ایمنی مناسب، نورپردازی و رنگ آمیزی اصولی و استاندارد و ... از مهمترین موارد حائز اهمیت می‌باشد.

 

طراحی ویلا

طراحی ویلای مدرن تریبلکس در روستای دریک ساری


اصول طراحی ویلای مدرن:

اولین گزینه برای ساخت ویلای مدرن، طراحی پلان می‌باشد و در ادامه باید به دیزاین و دکوراسیون داخلی، تفکیک مناسب فضای داخلی و محوطه خارجی نما توجه کرد.

در طراحی ویلای مدرن، فاکتورها و اصولی وجود دارد که باید رعایت شود. در ابتدا باید بدانیم شالوده سبک مدرن عملکردگرایی است و در این سبک بنا، تکنولوژی نقش اساسی دارد. از موارد دیگر، انتخاب مناسب و صحیح رنگ‌هاست و در نمای مدرن معمولاً از رنگ‌های خنثی، تیره و سفید بیشتر استفاده می‌شود. به طور معمول در این سبک برای داشتن ظاهری مدرن و تامین نور فضای داخلی ویلا، پنجره‌های بزرگ جانمایی می‌شود.
در ساختمان‌های ویلایی افراد غالباً برای ریلکس کردن و کسب آرامش در مدت زمانی کوتاه اقامت دارند و شب‌ها ممکن است دورهمی‌ها در محوطه خانه برگزار شود بنابراین نورپردازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

طراحی ویلای مدرن

طراحی پلان ساختمان مسکونی 

 


انواع طراحی ویلای مدرن:

شما می‌توانید به دلخواه و با توجه به متراژ زمین و توانایی مالی خود، ساختمان ویلای خود را به صورت کوچک، یک طبقه (فلتدوبلکس، تریبلکس و... طراحی کنید و بسازید. اساساً داشتن هر مدل ساختمان به سبک مدرن به دلیل سادگی و در عین حال زیبایی و شکیل بودن طرفداران زیادی دارند. اجزای یک ویلا شامل ورودی، نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه، مطبخ، تراس، راهروها، استخر، فضای ورزشی، اتاق بازی، روف گاردن، محوطه باغ و... می‌باشد.

 

دیدن نمونه کارهای بیشتر طراحی ویلاهای مدرن
ویلای مدرن یک طبقه (فلت)

اکثر ویلاهایی که امروزه ساخته می‌شود به صورت یک طبقه می‌باشد که به آن فلت یا همکف نیز گفته می‌شود. ویلاهای فلت فاقد پله بوده و همراه با سادگی از طراحی‌های زیبا و چشمگیری برخوردارند. ویلاهای یک طبقه برای اقامت افرادی که کودک و یا سالمند دارند مناسب می‌باشد و همچنین به دلیل هزینه کمتر، گزینه مورد استقبال کارفرمایان است.

در طراحی ویلای مدرن، جانمایی مناسب ساختمان در زمین، تعیین مکانی برای زمین بازی، استخر و کلیه فضاهای مورد نیاز، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ویلاهای فلت برای پرهیز از راهروی اضافی معمولآ اتاق خواب ها در کنار هم، سرویس بهداشتی و حمام در مجاورت اتاق خواب و نشیمن و آشپزخانه نزدیک هم تعبیه می‌شود. 

 

 

طراحی ویلای مدرن همکف

 

طراحی ویلای دوبلکس مدرن :

طراحی ویلای دوبلکس به خانه‌هایی گفته میشود که دارای یک طبقه می‌باشد و در داخل آن راه پله ای وجود دارد که طبقه اول را به طبقه دوم وصل میکند. در داخل این ساختمان دو طبقه وجود دارد که در طبق اول آن معمولا یک سالن پذیرایی، آشپزخانه، اتاق نشیمن وجود دارد و در طبقه دوم چند اتاق مخصوص خواب وجود دارد و بوسیله یک راه پله فلزی یا چوبی و یا راه پله ای که از مصالح ساختمانی ساخته شده است به یکدیگر متصل می‌شوند.

گاهاً افراد تمایل به داشتن خانه بزرگ و ایده آل دارند و نمای دوبلکس را برای ساخت انتخاب می‌کنند. طبیعتاً در ساختمان‌های دوبلکس به دلیل داشتن فضای زیاد امکانات بیشتری تعبیه می‌شود و اندازه فضاهای خانه می‌تواند مناسب با خواسته و نیاز کارفرما ایجاد شود که خود یک مزیت بسیار عالی محسوب می‌شود. معمولاً ساختمان دوبلکس در شمالی‌ترین نقطه زمین ساخته می‌شود و جانمایی پله و ارتفاع سقف یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی می‌باشد. طراحی داخلی در ویلای مدرن دوبلکس هر چه ساده تر باشد شکیل‌تر به نظر می‌آید؛ زیرا شلوغی زیاد اگر چه زیباست ولی در دراز مدت برای ساکنین خسته کننده خواهد بود. 

 

طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس در چمستان


طراحی ویلا تریبلکس مدرن:

برای داشتن ویلا با ویو و چشم اندازی خارق العاده انتخاب طراحی و ساخت ویلای تریبلکس یا همان سه طبقه مناسب می‌باشد. در واقع هدف از طراحی ویلای مدرن تریبلکس، داشتن ساختمانی لوکس با فضای زیاد برای جانمایی دلخواه مکان‌ها و چیدمان و دکوراسیون لوازم می‌باشد. یکی از مزیت‌های این نوع ساختمان‌ها این می‌باشد که هم در زمین با متراژ کم و هم با متراژ زیاد قابل اجرا می‌باشد. ویلای تریبلکس در واقع ساختمانی با سقفی بلند و مرتفع می‌باشد. به طور معمول طبقه اول را به مکان عمومی و شلوغ تر و طبقات بالا را بیشتر به بخش‌های خصوصی تر اختصاص می‌دهند و می‌توان کلیه فضاهای تفریحی، اقامتی، ورزشی و ... را در این سبک به راحتی تعبیه کرد.

در ادامه باید گفت برای ویلاهای مدرن، دکوراسیون داخلی نیز به سبک مدرن طراحی می شود. طراحی فضای داخلی به سبک مدرن نیز ساده و به دور از شلوغی و تجملات می‌باشد. اول از همه معماری داخلی بنا مانند انتخاب متریال و مصالح، رنگ، نورپردازی و ...  باید مناسب با ایده مدرن باشد و سپس خرید لوازم مناسب با سبک مدرن و چیدمان دکوراسیون از اهمیت برخوردار است.

در ساخت ویلای مدرن علاوه بر طراحی پلان و طراحی داخلی و نمای بیرونی به سبک مدرن، محوطه سازی نیز از این سبک پیروی می کند. در فضای خارجی بنا نیز، فضای سبز و نورپردازی به شکل ساده و با اشکال هندسی مناسب با سبک مدرن طراحی و از شلوغی پرهیز می شود. در این ساختمان‌ها، محوطه به صورت ساده و نامتقارن و کمترین پیچیدگی طراحی شده و با نمای ساختمان هماهنگی دارد. لذت سپری کردن اوقات فراغت در کنار خانواده و عزیزان در ویلایی لوکس در باغی زیبا تجربه ای فراموش ناشدنی است.

با کمک یک تیم حرفه ای و متخصص شما می‌توانید ویلایی با پلان و نمای شیک و همچنین محوطه‌ای بی نظیر داشته باشید.

 

 

طراحی ویلای مدرن

 

 

ویلای مدرن کوچک:

شما برای داشتن ویلا لزوماً نیاز به زمین بزرگ ندارید. به نظر می رسد ساخت و ساز یک خانه کوچک دشوار باشد ولی میتوانید با انتخاب یک تیم هوشمند و متخصص در طراحی، یک ویلای مدرن نقلی و در عین حال شکیل و زیبا داشته باشید. استفاده از سبک مدرن به دلیل سادگی و عدم پیچیدگی طرفداران زیادی دارد و همچنین امروزه افراد زیادی به دلیل دغدغه‌های اقتصادی زیادی که دارند، داشتن ویلایی مدرن ولی کم هزینه را ترجیح می‌دهند بنابراین طراحی و ساخت همچین بناهایی برای این افراد گزینه مناسبی می‌باشد.

یکی از نکات مهم در طراحی این ویلاها، تلاش برای بزرگ نشان دادن نسبت به ابعاد طبیعی خود می‌باشد. ارتباط فضای داخلی و خارجی در خانه‌های کوچک از نظر بصری به بزرگ نشان دادن آن و همچنین استفاده از رنگ‌های روشن در نما و طراحی داخلی نیز به بزرگ نشان دادن ویلا کمک می‌کند. استفاده از پنجره‌های بزرگ برای تزریق نور بیشتر به محوطه داخل بهترین انتخاب برای این ساختمان‌ها است. 

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، افراد زیادی مایل به داشتن ویلایی مدرن می‌باشند و با توجه به بودجه خود، توانایی ساخت آن را ندارند، در ادامه به چگونگی ساخت یک ویلای ارزان می‌پردازیم.

 

 

طراحی ویلای مدرن

 

 

ساخت ویلا ارزان 

همانطور که اشاره شد داشتن ویلا در مکانی دنج و بکر رویایی است که اکثریت به آن فکر کرده و تصورشان از ویلا یک بنای با شکوه و گران‌قیمت می‌باشد. البته ناگفته نماند همانطور که خرید یا ساخت ویلا تصمیمی شگفت‌انگیز است، پر هزینه نیز می‌باشد. 

بنابراین در این بخش سعی داریم بدانیم چطور میتوان یک ویلا با هزینه کمتر ساخت و افراد با سرمایه و بودجه محدود و کنترل هزینه‌ها چگونه می‌توانند رویای خود را به حقیقت بپیوندند.

نداشتن آگاهی و عدم مدیریت صحیح در ساخت ویلا می‌تواند هزینه‌های زیادی را به کارفرما تحمیل کند. هنگامی که تصمیم به ساخت ویلا گرفتید قبل از شروع به برآورد هزینه‌ها پرداخته، مراحل ساخت را مرور کرده و برای خود یک برنامه تنظیم کنید و بودجه‌ای که برای این پروژه در نظر دارید را مشخص نمایید.

هزینه‌هایی که در پروسه ساخت یک ویلا باید مدنظر قرار گیرد عبارتند از خرید زمین، انتخاب و خرید مصالح و متریال مورد نیاز، هزینه طراحی، هزینه مربوط به استادکاران و ... می‌باشد.  

 

خرید زمین:

اولین قدم برای ساخت یک ویلا، انتخاب و خرید زمین می‌باشد. شما با خرید زمین با متراژ پایین کل سرمایه خود را برای خرید زمین از دست نداده و همچنین هزینه ساخت ویلا و هزینه دیوارکشی و محوطه سازی را به حداقل می‌رسانید.

 

زیربنای ساختمان:

اگر با سرمایه محدود قصد ساخت ویلا دارید بهتر است تجملات را از پروژه‌تان حذف کرده و بودجه خود را صرف برآوردن نیازهایتان کنید. در ساخت یک ویلا مهم ترین مسئله پرداختن به کیفیت ساخت می‌باشد؛ بنابراین می‌توانید از خواسته‌های گران‌قیمت و لاکچری صرف نظر کنید و ویلایی با کیفیت و در عین حال کم هزینه داشته باشید. همچنین برای داشتن یک ساختمان اقتصادی بهتر است به فکر ساخت ویلای دوبلکس، تریبلکس و ... نباشید و بنای خود را همکف طراحی کنید. از دیگر راه‌حل‌ها برای کاهش هزینه‌های ساخت پیروی از الگوهای سنتی خانه سازی است. ساخت ویلای بزرگ و لوکس بالطبع هزینه بیشتری نسبت به ویلای کوچک دارد. برای مثال چنانچه وجود آشپزخانه ضروری است ولی می‌توان به ابعاد آن توجه کرد و به جای آشپزخانه بزرگ و مجهز، آشپزخانه‌ای مناسب رفع نیازهای خودمان طراحی و بنا کنیم.

 

طراحی ویلای ارزان

 

 

انتخاب و خرید متریال:

همانطور که در بالا ذکر شد کیفیت از عناصر مهم در ساخت ویلا می‌باشد بنابراین خرید متریال درجه یک و با کیفیت از مواردی است که نمی‌توان از آن صرف نظر نمود ولیکن انتخاب مصالح و متریال ساده نسبت به متریال‌های پرهزینه و گران از مواردی است که می‌تواند در مدیریت هزینه‌ها تاثیرگذار باشد. در طراحی نقشه ویلا از سبک مدرن به جای سبک کلاسیک استفاده کنید. سادگی سبک مدرن هزینه نما و دکور داخلی ساختمان شما را نسبت به ویلای کلاسیک به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. برای مثال برای نمای ویلای مورد نظر خود به جای سنگ‌های گران‌قیمت و لوکس از سیمان سفید استفاده نمایید. البته برای انتخاب متریال باید به شرایط جوی نیز توجه نمود.

 

محوطه سازی ساده و اقتصادی:

طراحی محوطه برای هر ساختمانی از الزامات می‌باشد منتها می‌توان حیاط سازی ساده‌ای برای کاهش هزینه‌ها در نظر گرفت. با استفاده از گل و گیاهان ساده و طراحی یک استخر کوچک می‌توان از فضای محوطه لذت برد. 

 

مشورت جهت ساخت ویلا:

شروع ساخت یک ساختمان پروسه‌ای است که بدون مشاوره و داشتن یک طرح و نقشه مناسب نه تنها موجب سودآوری نمی‌شود؛ بلکه موجب زیان کارفرما می‌شود. مشورت با یک تیم متخصص و مجرب می‌تواند راهکارهای اقتصادی زیادی برای کاهش هزینه‌هایتان به ارمغان آورد. یک تیم حرفه‌ای می‌تواند به شما طرحی متناسب با نیازهای شما برای اجرا ارائه دهد که هزینه‌های کمتری برای شما به دنبال داشته باشد. 
 

دیدن نمونه کارهای بیشتر طراحی ویلاهای مدرن

 

سخن پایانی:
در طراحی ویلای مدرن، معماران آزادانه دغدغه‌ی محدودیت‌های موجود در طراحی را نادیده گرفته و به صورت خلاقانه و البته با حفظ ضوابط لازم، طرحی نو خلق می‌کنند. شما می‌توانید ایده‌های مورد نظر خود را با یک تیم متخصص در میان گذاشته و با استفاده از تجربیات و تخصص آنها رویاهای خود را به حقیقت تبدیل کنید.

 

محاسبۀ آنلاین هزینه ساخت ساختمان، طراحی و ساخت ویلا، طراحی ویلای مدرن، نقشه ساختمان

پروژه ها
مشاهده بیشتر
جهت مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را پر کرده تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم
captcha
هزینه ساخت سفارش شماره تماس تلگرام